معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف در بازدید از این پارک؛

پارک علم و فناوری البرز جهادانشگاهی یکی از پارک‌های موفق و با برنامه در کشور است

۱۶ شهریور ۱۴۰۱ | ۰۸:۴۰ کد : ۴۸۴۷۱ تجاری سازی فناوری و اشتغال اخبار فن بازار
تعداد بازدید:۱۹۰
معاون فناوری و نوآوری  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید پارک علم و فناوری البرز با تمجید از دستاوردهای این پارک گفت: پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی یکی از پارک‌های موفق و با برنامه در کشور است.
پارک علم و فناوری البرز جهادانشگاهی یکی از پارک‌های موفق و با برنامه در کشور است

 

معاون فناوری و نوآوری  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید پارک علم و فناوری البرز با تمجید از دستاوردهای این پارک گفت: پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی یکی از پارک‌های موفق و با برنامه در کشور است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، دکتر علی خیرالدین در این بازدید که با همراهی مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری صورت گرفت با تصریح اینکه پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی دستاوردهای خوبی به ویژه در سال‌های اخیر داشته، اظهار داشت: استان البرز پتانسیل‌های خوبی درزمینه­ ی بخش کشاورزی، صنایع غذایی، استقرار شرکت‌های بزرگ ، صنعتی و نزدیکی به تهران و ... دارد و پارک علم و فناوری استان البرز به واسطه برخورداری از این شرایط از موقعیت ممتازی برخوردار است.

وی با اشاره به گزارش ارائه‌شده از فعالیت‌های پارک علم و فناوری البرز که توسط مهندس عباسی رئیس این پارک ارائه شد، گفت: معمولاً 17 تا 20 درصد شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری دانش بنیان هستند اما پارک علم و فناوری البرز با 84 شرکت فناور مستقر دارای 31 شرکت دانش بنیان است که سهم 40 درصدی تعداد شرکت‌های دانش بنیان، حاکی از موفقیت این پارک در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

خیرالدین با اشاره به اینکه 11 هزار و 400 واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند، گفت: از این تعداد 2035 شرکت دانش بنیان است.

معاون فناوری و نوآوری  وزارت "عتف" با اشاره به اشتغال 1600 نفری پارک علم و فناوری البرز، گفت: این آمار و دستاوردها در پارک علم و فناوری البرز خوب و امیدبخش است اما باید تلاش کنیم آمار اشتغال با توجه به پتانسیل‌های استان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه به دنبال برنامه از سوی پارک‌های علم و فناوری هستیم، اظهار داشت: برنامه‌های پارک‌های علم و فناوری ساخت فضای فیزیکی و ساختمان نیست، بلکه توسعه فناوری است و در این زمینه گرنت فناوری و نیز دستیار فناوری باید به جد از سوی مدیران پارک‌های علم و فناوری دنبال شود.

دکتر خیرالدین با اشاره به کمبود نیرو در پارک‌های علم و فناوری، گفت: پارک‌های علم و فناوری مشکل نیرو دارند و در این راستا جذب 300 نفر در پارک‌های علم و فناوری در دستور کار است.

وی بر توسعه ساختارهای فناورانه در هشتگرد و طالقان توسط پارک علم و فناوری تأکید کرد و گفت: ایجاد و توسعه ساختارهای فناورانه مثل مراکز رشد و مراکز نوآوری در هشتگرد ، طالقان و ... توسط پارک علم و فناوری یک ضرورت است و ما نمی‌توانیم نسبت به ایجاد این مراکز در این شهرستان‌ها بی‌تفاوت باشیم.

وی با اشاره به معافیت مالیاتی کارکنان پارک‌های علم و فناوری، گفت: این اتفاق که بر اساس تصویب قانون جهش تولید صورت گرفته اتفاق خوبی می‌افتد؛ همچنین باید حمایت‌های معیشتی از سوی کارکنان پارک‌های علم و فناوری دنبال شود تا فعالان این مجموعه‌ها مشکلی نداشته باشند.

پردیس صنایع غذایی در پارک علم و فناوری البرز ایجاد شود

معاون فناوری و نوآوری  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ایجاد پردیس توسط پارک‌های علم و فناوری تأکید کرد و گفت: پردیس شیلات در قشم راه‌اندازی می‌شود و پارک علم و فناوری البرز می‌تواند پردیس صنایع غذایی با توجه به ظرفیت‌های استان ایجاد نماید. اعتقاد ما این است که رئیس پارک، پارکبان نیست باید ظرفیت‌های استان در خدمت توسعه فناوری و کارآفرینی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بودجه پارک علم و فناوری البرز خیلی کم است، تصریح کرد: این موضوع را سال گذشته دنبال کردیم و امسال هم با جدیت بیشتری دنبال می‌کنیم تا بودجه این پارک متعادل شود. همچنین تلاش می‌کنیم از طریق معرفی این پارک به معاونت علمی، این پارک بتواند شرکت‌های نوع سه را هم پذیرش کند.

ایجاد پردیس صنایع غذایی، دارویی و کشاورزی

مهندس مهدی عباسی، رئیس پارک علم و فناوری البرز و رئیس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی در این بازدید با اشاره به برخی دستاوردها و ظرفیت‌های پارک علم و فناوری البرز، گفت: پارک علم و فناوری البرز حدود یک‌صد هکتار مساحت دارد و ما تلاش می‌کنیم این پارک در چند زمینه تخصصی به قطب تخصصی تبدیل شود و به عبارت بهتر می‌خواهیم پارک علم و فناوری البرز در چند حوزه به صورت ویژه و تخصصی ورود کند که یکی از آن‌ها بحث پسماند و مدیریت پسماند است، همچنین موضوع ایجاد پردیس صنایع غذایی را در پارک با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی بر تعامل پارک علم و فناوری البرز با همه بخش‌های علمی و اجرایی، بخش خصوصی و دولتی اشاره و گفت: هم‌افزایی و تعامل خوبی با همه بخش‌ها شکل‌گرفته و تفاهم‌نامه‌های خوبی به امضاء رسیده و تلاش می‌کنیم این تفاهم نامه‌ها به قرارداد و همکاری‌های نزدیک‌تر منجر شود.

مهندس عباسی به تشریح توانمندی‌ها و ظرفیت‌های پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: استان البرز قطب اقتصاد دانش بنیان و فناور کشور است و پارک علم و فناوری استان البرز در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی استان نقش مهم و سازنده‌ای دارد.

خانم دکتر سولماز ترکمن معاون دفتر سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری و نوآوری وزارت "عتف" نیز در این نشست ، گفت: پارک علم و فناوری البرز در سال‌های اخیر تلاش‌های خوبی داشته و به پارک مهم، تأثیرگذار و موفق تبدیل‌شده است و باید از برنامه‌های این پارک حمایت بیشتری داشته باشیم.

 

کلید واژه ها: وزارت علوم جهاددانشگاهی دکتر خیرالدین پردیس


نظر شما :