باهدف توسعه اقتصاد دانش بنیان؛

چهارمین نشست کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان استان البرز برگزار شد
۱۵ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۳ کد : ۴۷۳۵۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۳۰
چهارمین نشست کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان استان البرز با دبیری پارک علم و فناوری البرز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، چهارمین نشست کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان استان البرز با حضور دکتر اسداللهی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و دکتر حسینی مدیرکل دفترهماهنگی  امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری البرز، مهندس عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز و مدیران کل دستگاه‌های علمی و اجرایی عضو ستاد دانش بنیان استان برگزار شد.
باهدف توسعه اقتصاد دانش بنیان؛

چهارمین نشست کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان استان البرز با دبیری پارک علم و فناوری البرز
برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، چهارمین نشست کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان استان البرز با حضور دکتر اسداللهی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و دکتر حسینی مدیرکل دفترهماهنگی  امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری البرز، مهندس عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز و مدیران کل دستگاه‌های علمی و اجرایی عضو ستاد دانش بنیان استان برگزار شد.

دولت باید در اقتصاد آزاد نقش تسهیل گر را ایفا کند
دکتر سیف‌الله اسدالهی سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری البرز در این نشست ضمن تشریح شاخصه‌های اقتصاد آزاد و نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و نهادهای دولتی عنوان کرد : در اقتصاد آزاد، کارآفرین و مبتکر آزاد گذاشته می‌شوند و دولت تنها نقش تسهیل گری دارد.
سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری البرز ادامه داد: در اقتصاد دانش‌بنیان ابتدا باید به زمینه‌های رشد دست پیدا کرد و افزود؛ ما باید همان‌طور که در واحدهای اجرایی بهره‌وری را در نظر می‌گیریم، در بخش خصوصی و آزاد اقتصاد نیز بهره‌وری را پایش و بررسی کنیم. 
در ادامه مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز با اشاره به اقدامات پارک در مدت اخیر اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در دستور کار پارک علم و فناوری البرز است، بحث گرنت جوانه است و در این طرح از پایان‌نامه‌ها برای رفع چالش‌های صنعت حمایت می‌شود و امیدواریم دانشگاه‌ها در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند.
وی ادامه داد: موضوع بعدی بحث دستیار فناوری است که در آن باید دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در شرکت‌ها حضور پیدا کنند که در این خصوص پارک علم و فناوری نیز برای دانشجویان مقطع کارشناسی تسهیلاتی به میزان سه میلیون و در مقطع دکتری 5 میلیون تومان پرداخت می‌کند .
دبیر کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان با تصریح اینکه، موضوع مالکیت معنوی نیز در پارک علم و فناوری البرز دنبال شده که در این زمینه نیز اولین استان کشور هستیم.
رئیس پارک علم و فناوری البرز در پایان گفت: کار بسیار خوب دیگری نیز که برای اولین بار در استان البرز انجام شد، افتتاح شعبه 44 توسعه حل اختلاف استان بود که برای اولین بار و به صورت پایلوت در کشور انجام شد.

ضرورت توسعه دانش در کنار تجهیزات نرم‌افزاری
دکتر هومان حسینی مدیرکل امور سرمایه‌گذاری استانداری البرز نیز با اشاره به ظرفیت پارک علم و فناوری البرز درزمینه ی تجهیزات نرم‌افزاری گفت: انتظار داریم استان البرز بتواند در حوزه دانش نرم‌افزاری نیز خود را توسعه دهد.
حسینی با اشاره به رسالت پارک علم و فناوری برای کمک به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: همواره رقابت بین شرکت‌های کوچک در حال رشد و شرکت‌های بزرگ‌تر وجود دارد. طبق قراردادی که بین شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری وجود دارد، پارک تلاش می‌کند تا به شرکت‌هایی که قصد تولید محصول رادارند کمک کند تا رشد کنند. این موضوع برای شرکت‌هایی که قصد تولید دانش دارند و می‌خواهند زیرمجموعه پارک باقی بمانند نیز صادق است و این مأموریتی است که به عهده پارک است.
وی ادامه داد: در حال حاضر دارو یکی از مهم‌ترین کالاهای کشور است و ارز ترجیحی به آن اختصاص پیداکرده است. همواره موضوع بهداشت و درمان از اهم موضوعاتی است که باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین مباحثی نظیر آی‌تی و نرم‌افزار و سامانه‌های شفاف‌سازی نیز مهم هستند و می‌تواند به پروسه تولید دانش کمک کند.
حسینی با اشاره به اینکه استان البرز در این زمینه از ظرفیت بالایی برخوردار است گفت: باتجربه اینکه استان البرز قطب تولید تجهیزات نرم‌افزاری است انتظار می‌رود تا تولید دانش نرم‌افزاری نیز در این استان تقویت شود.
وی اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های آزاد ما ظرفیت خالی زیادی دارند و درخواست ما این است که ضرورت ایجاد این پردیس در گرمدره بررسی شود. همچنین با توجه به امکاناتی که در استان داریم، باید بحث مکان‌یابی نیز موردبررسی قرار گیرد. 
 گفتنی است در این نشست موضوعات مختلف ( مانند فضای  استقرار ) مرتبط با توسعه شرکت‌های دانش بنیان و فناور موردبحث و بررسی قرار گرفت و تعدادی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان مسائل و دغدغه‌های خود را اعلام کردند و در نهایت پس از تشریح اقدامات  صورت گرفته  دبیر و اعضای کارگروه  توسط دبیرخانه ، مصوب گردید ؛  میز واحد خدمت  در محل پارک علم و فناوری با همکاری دستگاه ها و پارک  بصورت استقرار کارشناسان  دستگاه‌ها  و پارک جهت  ارائه خدمت  به شرکت های فناور  و دانش بنیان  ایجاد و تقویم کاری میزخدمت  (به زودی برای  اطلاع رسانی) در دسترس  شرکت های دانش بنیان  و فناور قرار گیرد.

کلید واژه ها: پارک رئیس پارک پارک علم فناوری پارک علم پارک علم فناوری البرز البرز فناوری البرز علم فناوری البرز استان البرز استانداری البرز


نظر شما :