نوآوری باز، راهکار دانش بنیان شدن صنایع بزرگ

۱۵ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰ کد : ۴۲۷۰۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۰۵
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، حسین بختیاری معاون فناوری پارک علم و فناوری البرز عنوان کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در پیام نوروزی مبنی بر "لزوم دانش بنیان شدن صنایع بزرگ" با استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان بخصوص در صنایع خودروسازی، گفتنی است خلق ثروت در قرن جاری در جایی اتفاق می‌افتد که علم و دانش در تمامی محصولات و صنایع به کار گرفته شود و به تبع آن حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و دانش‌بنیان شدن صنایع بخصوص صنایع بزرگ به عنوان اصلی‌ترین راهبرد توسعه صنعتی کشورها قرار گرفته است، مقوله ای که تا کنون ما نسبت به آن غفلت نموده ایم که باید هر چه سریع‌تر فاصله تولیدات صنعتی و دانش را با حرکت به سمت دانش‌بنیانی شدن صنایع به حداقل برسانیم.
نوآوری باز، راهکار دانش بنیان شدن صنایع بزرگ

وی گفت: برای تحقق این مهم باید به این نکته توجه ویژه داشت که نوآوری های مبتنی بر دانش در سطوح بالا و متوسط، منشاء اصلی تزریق دانش کاربردی به تولیدات در صنایع بزرگ می‌باشد و استمرار آن نیز نیازمند تعامل دوسویه بین مراکز تولید دانش و فناوری با صنعت می باشد.
بختیاری اضافه کرد: ارایه مستمر محصولات نوآورانه در تمامی صنایع بخصوص صنایع بزرگ  به دو صورت نوآوری باز و بسته صورت می پذیرد. نوآوری بسته یا همان تحقیق و توسعه داخلی که سالهاست مورد استفاده صنایع قرار میگیرد مستلزم صرف هزینه زیادی است و نیز محصولات محدودی را ارایه می‌دهد که قدرت انتخاب را برای شرکت محدودتر می سازد و امکان رصد فناوری های جدید را نیز سلب و بدلیل زمانبر بودن بخصوص در صنایع با عمر فناوری کوتاه، شرکت را دچار چالش از دست رفتن سهم بازار می نماید.
معاون فناوری پارک ادامه داد: تمامی این موارد باعث افزایش نقد عدم کارایی تحقیق و توسعه در شرکتها و صنایع بزرگ در سالهای گذشته شده است.
وی گفت: مقوله نوآوری باز همان استفاده از ظرفیت تمامی فناوران بدون درنظر گرفتن محدوده جغرافیایی و رابطه استخدامی است در این روش فناوری دانش‌بنیان از شیوه‌های مختلف همچون خرید، اجاره فناوری و یا مشارکت بخصوص با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و یا شرکتهای نوپای دانش‌بنیان که توسط نخبگان و فناوران جوان تاسیس شده‌اند، به صنایع بزرگ انتقال می‌یابد.
بختیاری گفت: نوآوری باز امکان همکاری بین صنایع مختلف و غیرمرتبط با یکدیگر را  در راستای ترکیب فناوری‌های نامتجانس برای خلق یک محصول جدید و دانش‌بنیان را مقدور می‌سازد تا چالش عدم پاسخگو بودن صنایع داخلی به نیازهای فناورانه جامعه که به دلیل افزایش سطح انتظار مردم و حرکت شتابان فناوری بوجود آمده است را مرتفع سازد.
معاون فناوری پارک علم و فناوری البرز گفت: برای رسیدن به این مهم لازم است ضمن پذیرش و توجه ویژه مسوولین بخصوص مدیران عامل صنایع بزرگ در قالب یک راهبرد فناورانه، حرکت به سمت نوآوری باز آغاز و ظرفیت‌ها و سازوکارهای مناسب برای دستیابی به آن (همچون مراکز نوآوری مشترک، قراردادهای باز و...) ایجاد شود تا در کنار ایجاد مشوق های لازم از سوی دولت، دانش بنیان شدن صنایع بزرگ با سرعت بیشتری صورت پذیرد تا به تدریج تفکر غالب در جامعه مبنی بر عدم اطمینان به کیفیت کالای تولید داخل و توجه بیشتر به سمت محصولات وارداتی از بین برود.

کلید واژه ها: صنایع صنایع بزرگ فناوری نوآوری نوآوری باز دانش دانش بنیان بزرگ باز


نظر شما :