تأکید رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی برافزایش بودجه پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی

تعداد بازدید:۳۱۳
رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از برنامه‌های مجلس درزمینه حمایت از پژوهش حمایت از جهاد کشاورزی است وافزود؛ هزینه درزمینه پژوهش به نتیجه می‌رسد. 
تأکید رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی برافزایش بودجه پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی

رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از برنامه‌های مجلس درزمینه حمایت از پژوهش حمایت از جهاد کشاورزی است وافزود؛ هزینه درزمینه پژوهش به نتیجه می‌رسد. 
علیرضا منادی سفیدان بابیان اینکه امسال  4هزار و 200 میلیارد تومان بودجه در حوزه پژوهش کشور اختصاص داده‌شده گفت: این میزان شامل هزار میلیارد برای صندوق نوآوری و شکوفایی، هزار میلیارد وام و 2 هزار و 200 میلیارد تومان برای معاونت علمی و فناوری تخصیص‌یافته است که همگی در راستای حمایت از جهاددانشگاهی است.
منادی  با اشاره به اینکه البرز استان سوم ازلحاظ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان است، تأکید کرد: استان تازه تأسیس البرز ایران کوچک است و از تمام قومیت‌ها  در این استان  حضور دارند. بنابراین صرف بودجه بیشتری برای این استان الزامی است.
وی ضمن تماس تلفنی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقاضای حمایت مالی برای مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز را مطرح کرد که با استقبال سورنا ستاری مواجه شد.
منادی  با اشاره به توانایی‌ها و ظرفیت‌های مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز به تلاش برای جذب بودجه بیشتر برای این مجموعه تأکید کرد و گفت: اکنون جبهه جنگ پارک‌های علم و فناوری ما هستند و باید از ظرفیت‌های البرز برای توسعه مجموعه پارک علم و فناوری البرز استفاده کرد.

تأکید دکتر ستاری بر حمایت بیشتر از جهاددانشگاهی
در این مراسم دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بر حمایت بیشتر از مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز تأکید نمود و اعلام کرد این حمایت‌ها را افزایش خواهد داد.


حمایت از جهاددانشگاهی موجب توسعه فناوری و ایجاد ارزش چند برابری می‌شود
رئیس جهاددانشگاهی نیز در این بازدید با تشریح برخی از دستاوردهای جهاددانشگاهی به‌ویژه فعالیت‌ها و دستاوردهای این نهاد در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز تصریح کرد: جهاددانشگاهی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری دارد که اگر بودجه‌ها و حمایت‌های لازم از آن صورت بگیرد می‌تواند دستاوردهایی باارزش افزوده چند برابری عاید کشور نماید.
دکتر حمیدرضا طیبی با تشریح برخی از دستاوردهای این نهاد در توسعه فناوری در بخش‌های فنی و مهندسی، کشاورزی، پزشکی، گیاهان دارویی و پرورش انواع دام‌ها با نژاد و ژن جدید و ... خاطرنشان کرد: برای تولید انبوه و گسترش این دانش‌ها به جامعه در سراسر کشور به حمایت‌های جدید نیاز داریم؛ آنچه همه مسئولان و مدیران در جهاد می‌بینند این است بودجه‌ای که به این نهاد اختصاص می‌یابد به ارزش‌افزوده چند برابری منجر می‌شود.
وی با تصریح اینکه مشکل تولید دانش و فناوری در کشور نداریم اظهار داشت: جهاددانشگاهی در بحث تجاری‌سازی و تولید انواع فناوری‌ها ازجمله واگن‌های قطار، دکل‌های نفت، فرستنده‌های رادیویی، مته‌های حفاری و ... توانمندی خود را به اثبات رسانده و اگر حمایت‌های لازم صورت بگیرد، دستاوردها و فعالیت‌ها چند برابر خواهند شد.
رئیس جهاددانشگاهی در این بازدید که با حضور نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی انجام شد به موضوع مهم نبود آزمایشگاه‌های مرجع در کشور اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه‌های مرجع در کشورهای مختلف در کنار صنایع شکل می‌گیرند و این امر با حمایت‌های مجلس و دولت می‌تواند توسط جهاددانشگاهی در بخش‌های مختلف شکل بگیرد و با شبیه‌سازی‌های مناسب به توسعه صنعت بادانش فنی تولیدی توسط جوانان کشورمان بیانجامد.
در این بازدید مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز با تقدیر و تشکر از رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برای حضور در پارک علم و فناوری البرز خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه دستاوردهای خوب جهاد دانشگاهی در مجتمع علمی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز موجب اقبال و توجه مسئولان بویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی شده است. 
وی افزود نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به بحث کمبود بودجه پارک علم و فناوری البرز  واقف بوده و اذعان دارند این پارک در ردیف آخر بودجه در بین پارک های علم و فناوری کشور قرار دارد،از این رو قول مساعد دادند برای سال ۱۴۰۱ بودجه این پارک ترمیم و احیا شود و به جایگاه واقعی و مطلوب متناسب با ارزیابی های کلان آن ارتقا یابد.

گفتنی است در این بازدید نیم روزه آقایان دکتر فرهاد بشیری نماینده پاکدشت، حسین حق وردی نماینده ملارد و شهریار، محمدرضا احمدی نماینده رشت، شیوا قاسمی پور نماینده سروآباد و مریوان، رضا حاجی پور و ...حضور داشتند و از مراکز ، پژوهشکده ها و پژوهشگاه های مجموعه بازدید نمودند که ضمن تقدیر از دستاوردهای مجتمع تحقیقاتی شهدای  جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز بر حمایت از این مجموعه تأکید کردند.

text to speech icon

نظر شما :