بازدید دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور از پارک علم و فناوری البرز

رونمایی از داروی دیابت «اورتی هرب» پژوهشگاه گیاهان دارویی جهاددانشگاهی
۲۴ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۰ کد : ۴۲۴۵۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۵
دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور از پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی روز سه‌شنبه ۲۴ اسفندماه بازدید کرد.
بازدید دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور از پارک علم و فناوری البرز

دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور از پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی روز سه‌شنبه 24 اسفندماه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، صبح امروز، سه‌شنبه (24 اسفندماه) با برگزاری مراسمی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و تعدادی از معاونان و مدیران ارشد این نهاد و مهندس ابراهیمی قائم‌مقام دبیر ستاد گیاهان دارویی کشور در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی از محصول تجاری با برند اورتی‌هرب با اندیکاسیون «کنترل قند خون در دیابت نوع 2» رونمایی شد.

بر طبق آخرین آمار، ۴۶۰ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند و در ایران ۱۱ درصد افراد بالای ۲۵ سال، معادل ۵ و نیم میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. آمار بالای ابتلا به دیابت در کشور، لزوم توسعه دانش فنی درزمینهٔ تولید محصولات درمانی در این حوزه را کاملاً توجیه می‌کند.

در کار آزمایی بالینی دوسوکور تصادفی شده با کنترل دارونما، انجام‌شده توسط محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی بر روی دو گروه 46 نفره از بیماران مبتلا به قند خون مشخص‌شده است که مصرف پودر عصاره الکلی برگ گیاه گزنه با دوز یک کپسول 500 میلی‌گرمی هر 8 ساعت، پس از 3 ماه سطوح خونی گلوکز ناشتا، گلوکز 2 ساعت بعد از غذا و هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) را در بیماران دیابتی نوع دوم پیشرفته (نیازمند درمان با انسولین) به‌طور معنی‌داری در مقایسه با دارونما به ترتیب به میزان 34.2%، 23.6% و 18.1% کاهش داده است.

بیماران تحت بررسی در این کار آزمایی انسولین مصرف نمی‌کردند، اما از داروهای رایج پایین آورنده گلوکز خون (داروهای ضد دیابت استاندارد) هم‌زمان با کپسول عصاره گزنه استفاده می‌کردند. بنابراین، درمان گیاهی دیابت می‌تواند به‌صورت مکمل به رفع کمبود مواد مغذی بدن، کاهش سطح گلوکز، بهبود مقاومت به انسولین، کاهش التهابات ناشی از دیابت و سایز عوارض بیماری کمک کند.

گفتنی است بر مبنای این کار آزمایی بالینی انجام‌شده، محصول تجاری با برند اورتی‌هرب با اندیکاسیون "کنترل قند خون در دیابت نوع 2" توسط پژوهشکده گیاهان دارویی تولید و در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور نیز به‌منظور بررسی روند توسعه طرح‌های عمرانی و آگاهی از آخرین فعالیت‌های فناورانه فناوران و جهادگران  مستقر از پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی مستقر در مجموعه بازدید کرد.

کلید واژه ها: دیابت جهاددانشگاهی رئیس جهاددانشگاهی طیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور خون قند خون گلوکز


نظر شما :