براساس انتخاب کمیته ارزیابی فناور برتر و همزمان با هفته پژوهش صورت گرفت؛ دو واحد دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در میان برترین ها

تعداد بازدید:۶۰
اسامی فناوران برگزیده هفته پژوهش و فناوری استان البرز در سال ۱۳۹۹ در حالی اعلام شد که دو شرکت دانش بنیان  "طبیعت دوست نیکان" و "تجهیز الکترونیک اکسون" پارک علم و فناوری البرز در میان برترین واحدهای فناور و دانش بنیان استان قرار گرفتند.
براساس انتخاب کمیته ارزیابی فناور برتر و همزمان با هفته پژوهش صورت گرفت؛ دو واحد دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در میان برترین ها

اسامی فناوران برگزیده هفته پژوهش و فناوری استان البرز در سال ۱۳۹۹ در حالی اعلام شد که دو شرکت دانش بنیان  "طبیعت دوست نیکان" و "تجهیز الکترونیک اکسون" پارک علم و فناوری البرز در میان برترین واحدهای فناور و دانش بنیان استان قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، براساس انتخاب کمیته ارزیابی فناور برتر و همزمان با هفته پژوهش و فناوری در سراسر کشور، از بین تمامی طرحهای دریافتی در کمیته انتخاب فناور برتراستان البرز، هر دو فناور پارک علم و فناوری البرز با نمره های عالی برگزیده شدند و رتبه اول رسته خود را کسب نمودند. 
براساس این گزارش، دکتر رسول رمضانی از شرکت دانش بنیان طبیعت دوست نیکان، مستقر در پارک علم و فناوری البرز رتبه اول مجموع برگزیدگان و نیز رتبه اول رسته کشاورزی گردید. ایده شرکت دانش بنیان طبیعت دوست نیکان با عنوان «ساخت فرومون جنسی حشرات جهت کنترل و مقابله با آفات گیاهی» موفق به کسب رتبه اول شد.
رسول رمضانی با اشاره به این‌ که شرکت طبیعت دوست نیکان در زمینه تولید فرومون های جلب کننده حشرات فعالیت می کند و این فعالیت برای اولین بار در کشور است گفت: هر گونه گیاهی یک نوع فرمون آفت مخصوص به خود را دارد و ما در این شرکت موفق شدیم مجوز  ۹ نوع فرمون جنسی برای مقابله با آفات در گیاهان را از سازمان اصلاح نباتات کشور بگیریم. فرومون ها موادی هستند که به میزان بسیار ناچیز از حشرات به منظور جفت یابی و یا تجمع و سایر اهداف دیگر ترشح می شوند و افراد همان جامعه را مورد تاثیر قرار می دهند.
وی این طرح را مناسب برای درختان گردو عنوان کرد و با اشاره به این‌که برای درختان دیگر از جمله سیب و ... نیز کاربرد آن دنبال می شود  افزود: مدت هاست که در کشورهای پیشرفته از این مواد که به شکل مصنوعی در آزمایشگاه‌ها سنتز می شود جهت کنترل آفات کشاورزی استفاده می گردد.
مدیرعامل شرکت فرآورده های طبیعت دوست نیکان با اشاره به کسب این موفقیت  گفت: این شرکت اولین تولید کننده فرومون ها به صورت تجاری در کشور است و  محصولات آن جهت پیش‌آگاهی، شکار انبوه و اخلال در جفت گیری استفاده می گردد.
وی گفت: با توجه به اهمیت تولید محصولات ارگانیک و سالم در کشاورزی که روز به روز برجسته تر می گردد و بیماری های ناشی از استفاده بی رویه از سموم کشاورزی انتظار می رود توجه و فروش فرومونها به صورت تجاری در ایران و جهان گسترش بیشتری یابد.
شرکت دانش بنیان طبیعت دوست نیکان از بین ده ها شرکت دانش بنیان و فناور شرکت کننده در جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی موفق شد با ارایه طرح «ساخت فرومون جنسی حشرات جهت کنترل و مقابله با آفات گیاهی» لوح زرین پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در بخش فرصت های سرمایه گذاری را به خود اختصاص دهد.

براساس این گزارش همچنین مهندس حسن فدوی از شرکت دانش بنیان تجهیز الکترونیک اکسون، مستقر در پارک علم و فناوری البرز نفر اول رسته مهندسی پزشکی و نفر سوم مجموع برگزیدگان گردید.
شرکت تجهیز الکترونیک اکسون در زمینه تولید تجهیزات پزشکی نوین در حوزه فیزیوتراپی و تجهیزات مربوط به پوست و مو است و جدیدا نیز تولید دستگاه هایی در حوزه مبارزه با ویروس کرونا مانند تونل های ضد عفونی کننده ، کاورزن حرارتی کفش و تب سنج های لیزری را شروع کرده است که علاوه بر فروش در داخل ایران محصولات  تولیدی را  به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صادرات می کند و همچنین یک سری محصولات را نیز به اروپا با تعداد کم صادرات کرده است .
به گفته مدیرعامل این شرکت، دستگاه هایی که توسط این شرکت در حوزه فیزیوتراپی ارائه می شود با توجه به اینکه تکنولوژی پیشرفته ای دارد به نسبت سایر روش های درمانی بسیار موثرتر است و می تواند جلسات درمان را کمتر کند ، برای مثال روی ورزشکار ها و افرادی که مشکلات جسمی و حرکتی دارند زمان بیماری و دوره نقاهت کمتری را دارند .
 فدوی افزود: ما خیلی خوشبین هستیم چرا که با توجه به اتفاقاتی که در حال رخ دادن است و با سبک مدیریتی که در پارک علم و فناوری البرز مشاهده می کنیم، انشالله آینده بسیار روشنی در انتظار همه شرکت های مستقر  در پارک وجود دارد  و همچنین حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم تحقیقات و فناوری  و بهره مندی از این حمایت ها توسط شرکت های دانش بنیان در پیشرفت شرکت های دانش بنیان بسیار تاثیر گذار است .
گفتنی است پارک علم و فناوری استان البرز در زمینه حمایت از فناوران و شرکت های دانش بنیان و فناور کشور و استان البرز پیشتاز است


نظر شما :