در شرایط تحریم اتفاق افتاد؛ صادرات یک شرکت فناور پارک علم و فناوری البرز در زمینه محصولات مقابله با آفات گیاهان

۱۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۱ کد : ۱۰۱۰۶ تجاری سازی فناوری و اشتغال
تعداد بازدید:۱۰۲
مدیرعامل شرکت فرآورده های طبیعت دوست نیکان مستقر در پارک علم و فناوری البرز از تولید ۹ فرومون های جلب کننده آفات در این شرکت خبر داد و اعلام کرد: با وجود تحریم های ظالمانه بازاریابی و فروش این محصولات به کشورهای منطقه آغاز شده است.
در شرایط تحریم اتفاق افتاد؛ صادرات یک شرکت فناور پارک علم و فناوری البرز در زمینه محصولات مقابله با آفات گیاهان

مدیرعامل شرکت فرآورده های طبیعت دوست نیکان مستقر در پارک علم و فناوری البرز از تولید 9 فرومون های جلب کننده آفات در این شرکت خبر داد و اعلام کرد: با وجود تحریم های ظالمانه بازاریابی و فروش این محصولات به کشورهای منطقه آغاز شده است.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، رسول رمضانی با اشاره به اینکه هر گونه گیاهی یک نوع فرومون آفت مخصوص به خود را دارد گفت: در این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری البرز موفق شدیم مجوز ۹ نوع فرومون جنسی برای مقابله با آفات در گیاهان را تولید و مجوزهای مربوطه را از سازمان اصلاح نباتات کشور اخذ نماییم. همچنین باید اعلام کنم قیمت محصولات ما نصف محصولات مشابه خارجی و در بعضی مواقع یک سوم مشابه خارجی می باشد و از لحاظ کیفیت از نوع خارجی آن بالاتر است.
وی با اشاره به اینکه  شرکت طبیعت دوست نیکان است که از سال ۱۳۹۲،تاسیس شده و از سال ۱۳۹۳ دانش بنیان تولیدی گردیده است  گفت: نخستین محموله تولیدی این شرکت به کشور افغانستان صادر شده و بازاریابی فروش آن در سایر کشورهای منطقه در شرایط عقد قرار داد و فروش قرار دارد.
مدیرعامل شرکت فرآورده های طبیعت دوست نیکان  با اشاره به اینکه وقتی آفت ها وارد تنه درختان می شوند دیگر امکان مقابله با این آفت ها به آسانی امکانپذیر نیست گفت: تنها راه در این زمینه استفاده از فرومون های جنسی جلب کننده حشرات است که در هر هکتار به اندازه 15 تا 16 تله کار گذاشته می شود و با عمر مفید حداقل یک ماه می توان به مبارزه آفت ها رفت.
مهندس رمضانی مدیرعامل شرکت فرآورده های طبیعت دوست با اشاره به اینکه شرکت فرآورده های طبیعت دوست نیکان در زمینه تولید فرومون های جلب کننده حشرات فعالیت می کند و این فعالیت برای اولین بار در کشور است گفت: فرومون ها موادی هستند که به میزان بسیار ناچیز از حشرات به منظور جفت یابی و یا تجمع و سایر اهداف دیگر ترشح می شوند و افراد همان جامعه را مورد تاثیر قرار می دهند.
وی این طرح را مناسب برای درختان گردو عنوان کرد و با اشاره به این که برای درختان دیگر از جمله سیب و ... نیز کاربرد آن دنبال می شود، افزود: مدت هاست که در کشورهای پیشرفته از این مواد که به شکل مصنوعی در آزمایشگاه ها سنتز می شود جهت کنترل آفات کشاورزی استفاده می شود.
مدیرعامل شرکت فرآورده های طبیعت دوست نیکان به دستاوردهای دیگر این شرکت اشاره کرد و گفت: این شرکت اولین تولید کننده فرومون ها به صورت تجاری در کشور است و  محصولات آن جهت پیش‌آگاهی، شکار انبوه و اخلال در جفت گیری استفاده می گردد.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تولید محصولات ارگانیک و سالم در کشاورزی که روز به روز برجسته تر می گردد و بیماری های ناشی از استفاده بی رویه از سموم کشاورزی انتظار می رود توجه و فروش فرومون ها به صورت تجاری در ایران و جهان گسترش بیشتری یابد.
رمضانی گفت: هدف ما از پذیرش در پارک علم و فناوری البرز انجام فعالیتهای پژوهشی ، تجاری سازی ،اختراع، بهره مندی از مزایای قانونی پارک، استفاده از نام و برند پارک علم و فناوری البرز و جهاددانشگاهی، دریافت خدمات و مشاوره های تخصصی و عمومی و استفاده از منابع موجود در پارک مانند زمین و دفتر است.
گفتنی است، این دستاورد به عنوان دستاورد شاخص در پارک علم و فناوری البرز در حوزه کشاورزی مورد توجه کارشناسان بخش کشاورزی و باغی قرار گرفته است و در همین راستا روز شنبه 12 مردادماه آقای دکتر سرافرازی معاونت آفات سازمان حفظ نباتات کشور به همراه همرا هان و کارشناسان بیولوژیی کشوری از پارک علم و فناوری البرز و شرکت دانش بنیان تولیدی طبیعت دوست بازدید می نمایند.
وی با انتقاد از مقاله محوری صرف در برخی دانشگاه ها گفت: راه موفقیت و اشتغال فارغ التحصیلان، توجه به کارآفرینی و فعالیت های علمی با نگاه به نیازهای داخلی است و کاربردی کردن دانش و تولید ثروت در این راستا بسیار اهمیت دارد.


نظر شما :